Gençlerde Aktif Vatandaşlık: İşe Yarar Yöntemler ve Örnekler
Aktif vatandaşlık örneklerine göz attığımızda neler yapılabileceğini şu şekilde listelemek mümkün:

● Büyükler tarafından doğru örnek olunması çocukluk döneminden itibaren bireylerin vatandaşlıkta aktifliğinin sağlanması adına etkili bir başlangıçtır.
● Topluma karşı sorumluluklarının bilincinde olan her genç, toplumun yararına olan davranışlar sergiler ve çevresindekilere bunu aşılar.
● Çevre temizliği, kan bağışı gibi konularda gerçekleşen farkındalık etkinlikleri, yine bu konuya ilişkin işe yarar yöntemler arasındadır.
● Aktif her vatandaş çevresini korur, geri dönüşüm uygulamalarına hayatında daha çok yer verir.
● Hak ve özgürlükleri hakkında bilgi sahibi olmak aktif vatandaşlık özelliği taşıyan 7’den 70’e her bireyin ortak özelliklerindendir.
● Aktif olarak oy kullanmak, seçimleri tatil mantığıyla karşılamamak ve oy verme işlemini tüm kurallara harfiyen uyarak gerçekleştirmek aktif vatandaşlığın olmazsa olmazlarındandır.
● Devlet malı olarak adlandırılan obje veya demirbaşlara zarar vermemenin yanı sıra aktif vatandaşlık algısını taşıyan herkes onları koruyup iyi bakmanın bütünün hayrına olduğunun farkındadır.
● Vergi ödemeleriyle bütüne destek olan aktif vatandaşlar, normal şartlarda vergilerin yine kendisine dönen hizmetlerin bir tohumu olduğunun bilincindedir. #aktifvatandaşlık #participation #katılım #activecitizenship #europeansolidartycorps #esc