Türkiye, sahip olduğu genç nüfusu oranı ile Avrupa’da ilk sırada yer alıyor. Peki gençlerin toplumsal konularda bilinçli ve katılımcı bireyler olmalarını destekliyor muyuz?

Yeni dünyada, eğitim ve istihdama katılımdan, sosyal hakların kullanımına kadar pek çok alanda sınanan gençlerin, iklim aktivizminden, veri doğrulamaya pek çok toplumsal sorunda değişime yön verebilecek yaratıcı ve gerçekçi çözümlere öncülük ettiklerini görüyoruz. Böylece aktif vatandaşlık, gençlerin benimsedikleri yenilikçi araçlar, stratejiler, orijinal bakış açıları ve tutumlar ile doğasını daha güçlü biçimde bulmaya hazırlanıyor.

Aktif vatandaşlık, toplumda yer alan bireylerin kent veya ülke ölçeğinde toplumsal sorunların bilincinde, çözüm üreten, katılımcı, sorumluluk sahibi, gerektiğinde söz söyleyen, eylemde bulunan vatandaşlar olmaları anlamına gelir. Gençlerin toplumsal konulara katılımını artırmak, aktif vatandaş olmalarını desteklemek için bilgi ve deneyim alanlarına ihtiyaçları var.#aktifvatandaşlık #participation #katılım #activecitizenship #europeansolidartycorps #esc